2 Ekim 2017 Pazartesi

BALKANLAR

Otobüs ile 6500 km yapılarak 8 günde 6 ülke 8 şehir gezildi.

24.06.2017 Tarihinde Ankaradan başlayan 8 günlük Balkan turuna başlıyoruz. İpsala sınır kapısını geçtikten sonra ilk molamız Yunanistanın Eğe denizine kıyısı olan Kavala sahil kenti. Kavala şehri 1387 den 1912 yılınıa kadar Osmanlı hakimiyeti altındaydı. Osmanlının ünemli kentlerinden biriydi. 1700 lü yıllarda Dünyanın en büyük tütün ticareti limanı merkeziydi. Şimdi ise turizm en önemli gelir kaynağı dır. Kanola,üzüm,zeytin ve ayçekirdeği yetiştiriliyor. Kavala kıbrısa en çok asker gönderen şehir. Mübadelede Anadoludan gelen Rumlar buraya yerleşmiş.
Kanuni Sultan Süleyman ve İbrahim Paşa su kemeri inşaası başlatarak şehrin gelişmesine büyük katkısı olmuştur. Bizans kalesi de Osmanlı zamanında genişletilmiştir.
1-YUNANİSTAN-Kavala

Pargalalı İbrahim Paşa Cami (Ayanikola kilisesi)Meşhur Kavala kurabiyelerini tattıktan sonra Selanik e doğru yola çıkıyoruz. Panoramik şehir turundan sonra Beyaz Kule, Döner Kule,Selanik Kalesi ve Şu anda Türk konsolosluğunun bahçesinde bulunduğu Ulu Önder Atatürk ün Selanikteki evini ziyaret ediyoruz.
YUNANİSTAN- Selanik
 Aristoteles Meydanı

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan Beyaz Kule
 Selanik Büyük İskenderin kurduğu şehirlerden biri. Meydandaki at üzerindeki Büyük İskender heykeli yönü Üsküpte aynı heykel karşılıklı birbirine bakıyor. Selanik adını Büyük İskender in kız kardeşi  Thessalonike den almıştır.
Atatürk"ün doğduğu ev
 Atatürk ün gençliği
Atatürk evi 1870 de Rodoslu Müderris Hacı Mehmet tarafından yaptırılmış

 Zübeyde Hanım


Yunanistan ın en büyük kilisesi Aya Dimitros Katedrali
Unesco Dünya Mirası Listesinde
4. yy da inşa edilmiş
245 km sonra Üsküp e varıyoruz.
MAKEDONYA- Üsküp
Makedon karışık demek. 2 milyon nüfusu var. İridyalılar ve Slavlar ilk gelen kavimler.
Vardar nehrini takip ederek Üsküp e varıyoruz.
 Panoramik şehir turundan sonra Yahya Kemal Beyatlı ve Rahibe Teresa nın doğum yeri olan Üsküp,  Makedonyanın başkentidir. 1392 yılında Osmanlı"nın eline geçen Üsküp 500 yıldan uzun bir süre Osmanlı eğemenliğinde kalmıştır.
Yeni Üsküp ve Eski Üsküp olarak iki bölgeye ayrılıyor.

Üsküp  Şehrinin giriş kapısı

Selaniğe dönük Büyük İskender Heykeli
Yeni Üsküp
13 Kemerli taş köprü Osmanlı zamanında yapılmıştır . 18.500 metrekarelik Makedon meydanına çıkmaktadır.


Meydan heykellerle süslenmiş
Büyük İskender in babasının heykeliSulu Han
Kurşunlu Han
Eski pazar ve bit pazarı (eski Üsküp)


Üsküp kalesiŞehrin her tarafı heykellerle süslenmiş


 Vardar nehri şehri ikiye ayırmakta


Arkeoloji müzesi

Üsküpten ayrılıyoruz.
Doğal güzellikteki Matka Kanyonu.


Üsküpden Ohri ye doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Tetova(Kalkandelen)  Alaca cami yi geziyoruz.


Alaca cami 1438 yılında inşa edilmiş
17. yy da yanmış
1833 yılında osmanlı iki kız kardeş tarafından çeyizleri bağışlanarak  yenilenmiş


Kalem işi süslemelerin sırları için 30.000 yumurta akı kullanılmıştır
Hat Sanatının en güzel örnekleri

Tetova(Kalkandelen)
İpek yolu üzerinde kurulmuş olan Kanuni nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16. yy da kurulan 500 yıllık Hacıbektaş Harabati Baba tekkesi
Sersem Ali Baba, Kanuni Sultan Süleymanın ilk karısı olan Mahidevran Sultanın abisi dir.MAKEDONYA- Ohrid
Ohrid Makedonyanın en önemli turistik bir kenti. Kiril alfabesinin doğduğu yer. Unesco tarafından Dünya mirası listesine eklenmiş. 1395 den 1912 yılına kadar Osmanlı eğemenliğinde kalmış. Şehre güzellik ve zenginlik katan  ohri gölü 34 km uzunluğunda 300 m derinliğinde. 358 km2. Avrupanın en derin  krater gölü. Gölün diğer kıyısı da Arnavutluk.

Eski teknikle kağıt yapım atölyesi
El yapımı kağıdın yapım aşamalarını gösteriyorlar.

Safranboludaki evlere benzeyen  evlerin çoğu Osmanlı döneminden kalma yapılar. Taş döşemeli dar yollar Osmanlıdan izler taşımakta.Aya Sofya kilisesi
Osmanlı döneminden kalma 10 cami ve 1 tekke bulunmakta.Roma döneminden kalma Antik tiyatro . M.ö.  3. yy da yapılan tiyatronun kapasitesi  2500 kişilik


Şehrin tepeden manzarasıEvlerin dış mekanları balkonları çiçeklerle süslü. Salkım salkım kivi meyveleri.


Ohrid Kalesi

Gölde yüzülebiliyor
Ohrid çarşısı. İncisi meşhur.


Tarihi çınar meydanı

Tito nun ürettirdiği YUGO Yugoslavyanın milli otomobili. Fiyatı çok ucuz olduğundan satış patlaması yaşanmış.

Ohri Gölünün kaynağı. Gölün suyunun 3 yılda yenilendiği iddia edilmekte. İçilecek kadar berrak suyu var.

Ohri gölüne dökülen Dirim nehri


Ohrid Aziz Naum ManastırıKiril alfabesini tüm Balkanlara yayan Aziz Clement ve Aziz   Naum muş. St. Naum burada özellikle zihinsel engelli hastalara şifa dağıtıyormuş.

"Before The Rain " filmi bu manastırda çekilmiş.


Arkamız Arnavutluk kıyısıArnavutluk sınırı

ARNAVUTLUK- Tiran
Tiran Arnavutlukun başkentidir. 1614 yılında Osmanlının İşkodra valiliğini yapan Süleyman Paşa tarafından kurulmuştur. Esnaf eğitilerek ticaretin gelişmesi sağlanmış ve tiran ticaret merkezi olmuştur. Osmanlı döneminde pek çok yapı yapılmıştır. Savaşlarda tahrip olmasına rağmen  günümüzde hala Osmanlı izleri görülmektedir. 1919 yılında Arnavutluk bağımsızlığını ilan etmiştir.
Arnavutluk Osmanlı zamanında ilk fethedilen ve en son terkedilen yerdir.


Enver Hoca 3. Dünya savaşı çıkar neslimizi kuruturlar diye çok sayıda Korugan Kümbet yaptırmış.

 Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı binaları
  Ethem Bey cami ve tarihi saat kulesi


Resmi daireler
 İskender Bey meydanı

 Opera ve Bale binası


Papa tarafından yaptırılmış


Trileçe Tiranda yenir.
KARADAĞ.
 Balkanların en temiz ve eğitimi en yüksek ülkesi. Başkenti Potgorica. Sırp kökenliler. Osmanlı döneminde de adı aynıymış. Ülke hızla zenginleşiyor. Kilometrelerce üzüm bağları var. En iyi şarap burada yapılıyor.Karadağ Sırbistanın bir parçasıydı.  Yuğoslavya bölüne bölüne  Karadağ ve Sırbistan kaldı. Osmanlı burdan çekilince iç çekişmeler oldu yeni liderler türedi. Tito bunlardan biri. Turizm ,tarım, demirçelik geçim kaynağı.2016 da Sırbistandan ayrılarak tam bağımsızlığını ilan etmiş.

KARADAĞ-Budva...Karadağın en önemli turistik şehirlerinden birisi. Adriyatik denizi kıyısındadır.

 Singapurlu bir işadamı bu adayı 30 yıllığına kiralamış ve tatilköyü yapmış. Jet sosyetenin tatil yeri olan St. Stefan. Karadağ ın en pahalı tatilköyü.

KARADAĞ-Kotor
Kotor tarih boyunca Adriyatik denizinde gizli  ticaret limanı olan bir şehir olmuştur. Unesco Dünya Kültür Mirası Listesindedir. .12 yy ile 14 yy arasında inşa edildiği düşünülüyor.

Aziz Tryphon Kilisesi. (Katolik Kilisesi)
Aziz Nikola Kilisesi (Ortodoks Kilisesi)

Kotor Old Town Sokakları


Tarihi saat kulesi

Yüzen otel

HIRVATİSTAN-Dubrovnik
 Hırvatistan ın başkenti Zagreb. Büyük çoğunluğu Katolik. En genç AB üyesi. 4.5 Milyon nüfusu var. Eğitim düzeyi yüksek.
Dubrovnik şehrinin ilk adı Ragusa olarak geçer. 1365 yılında Osmanlı himayesine girmiş. 1667 yılındaki depremde şehir büyük hasar almış. 1808 yılında Napolyon döneminde Fransaya bağlanmış. 1815 yılında Viyana kongresi ile şehir Avusturya yönetimine verilmiş. 443 yıl Osmanlı himayesinde kalmış. 1991 yılında Hırvatistanın Yuğoslavyadan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta Sırp saldırıları ile pek çok tarihi eser hasar görmüş. Osmanlıdan hiç bir iz kalmamış. Dubrovnik 1979 dan beri Unesco Dünya Mirası listesinde. 2013 yılında Avrupa Birliğine girmiş.
Dubrovnik Hırvatistanın en turistik şehri. Venedik İtalyan kültürü var. Gezilecek yerler:Şehrin kule surları, Aziz Vlah Klisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic in heykeli, tarihi çeşme, 14. yy dan kalma eczane...
Minceta Hisarı.1319 da inşa edilmiş. Dubrovnik şehrinin sembollerinden biridir.
ş14. yy dan kalma eczane


Rektör Sarayı. Gotik Barok ve Rönesans etkilerini taşıyor
Katedral

Çan Kulesi 1444 yılında inşa edilmiş. 1667 yılında yeniden yapılmış

Old Town arkasındaki korunaklı  limanCafe , restoran ve dükkanlar sokaklar boyunca sıralanmış

Onofrio Çeşmesi

Şehrin su ihtiyacı için yapılmış tarihi çeşme
1438-1444 yılları arasında Napolili mimar tarafından yapılmış.


17. yy da yaşamış edebiyatçı Cundulica
Osmanlı köyü Poçitel
Osmanlının sancak köylerinden biri. Hamamı, camisi, kervansarayı, dar taş sokakları ile tam bir Osmanlı köyü. Halkı Türkçe biliyor.

 
Çok güzel bir köyOsmanlı döneminden kalma hamam

Osmanlı döneminden kalma cami

Kale

Köy Neretva nehrinin  kıyısından başlayarak dik bir yamaca kurulmuş.

BOSNA HERSEK- Blagay Tekkesi
1300 lü yıllarda Alperenler buraya yerleşmiş.  O dönemde Bosna Hersek de  Sırp, Hırvat ve Boşnaklar yaşıyormuş. Sırplar Ortodoks,Hırvatlar Katolik, Boşnaklar da Hristiyanlığın Boğomili mezhebine bağlı idiler. Alperenler bu dağ yamacına tekkeyi kurmuşlar şehirden uzak bir mesafede yaşamışlar. Fatih Bosnayı fethedince halkın hepsi toplu olarak Müslüman olmuşlar.
Tekkenin 1465 yılında Osmanlının eline geçmesiile  Bosnanın yerel halkı olan Boşnakların müslümanlığa geçmelerinde büyük rol oynamış.
Tekke büyük bir kaya oyuğunun altına konumlandırılmış. Evin altından nehir geçiyor. Uçaktan tekkenin konumu farkedilmediğinden bombalardan korunmuş. Osmanlı zamanında Blagay tekkesi Hacıbektaş öğrencisi tarafından genişletilmiş ve Bektaşilik yaygınlaştırılmış.


Neretvanın kolu olan Buna nehrinin kaynağı
Tekke eski Osmanlı tarzında

İç dekoru Osmanlı tarzında BOSNA HERSEK- Mostar
Mimar Sinan askeri seferlere katıldığında çok farklı mimariler görmüş ve bilgisini artırmış. Balkanlarda da çok eserleri var. Mimar Sinan Monstar a geldiğinde Hayrettin denen çocukla tanışıyor.Osmanlı o dönemde devşirme almıyor ama Mimar Sinan Hayrettini yanına alıyor ve yetiştiriyor. Hayrettin Monstar a geliyor ve Monstar köprüsünü yapıyor.  Unesco ve Dünya bankası desteği ile  1997 yılında köprü yeniden yapılmış. Aslına uygun yapmak için kapanan taş ocağı yeniden faaliyete geçmiş.. Köprü 24 m yükseklikte ve ortasında kilit taşı var. Bu taş köprüyü dengede tutuyor.  Burası ipek yolu üzerindedir ve kervanların uğrak yeriymiş.
 
Geleneklerine göre gençlerbu köprüden Neretva nehrine atlayarak  evlenmek istedikleri kızlara güç gösterisinde bulunuyorlar.
 

Köprü altından Neretva nehri akıyor. 

Zemin kaygan taşlarla döşenmiş ama kağnılar için fren görevi görecek bir şekilde taş şeritler var.

BOSNAHERSEK- Saraybosna.
Önemini Osmanlı zamanında kazanıyor. 15. yy da Osmanlı yönetimine geçiyor. Saraylar köşkler yapılıyor adı da ordan kalıyor. Balkanların en yeşil bölgesi. Üzüm, lavanta, çilek ,böğürtlen yetişiyor. Bosnahersek başkenti Saraybosna. 

Sirebnezitza... Sırplıların Boşnakları katlettikleri yer.

Savaş Tüneli
Sırplar Saraybosnayı kuşatıyor. Boşnaklar sıkışıp kalıyorlar. Sırplara farkettirmeden bu evin altından başlayarak 800 metrelik tünel kazıyorlar. 2.5 yıl bu tünelden yiyecek ,ilaç ,cephane, vs  taşıyarak hayatta kalabiliyorlar.

Sırpların işgal haritası
Konya Belediyesinin Saraybosnaya hediye ettiği tramvaylar

Birinci Dünya savaşının çıktığı yer. Birinci dünya savaşının başlama nedeni bir Sırp gencinin Avusturya-Macaristan krallığının prensine bu köprüde yaptığı suikasttan sonra başlamıştır.
Bombalanan Kütüphane

GAZİ Hüsrev Bey cami. 1531 Yılında Gazi Hüsrev Bey tarafından Mimar Sinan a yaptırılmıştır. Bosna savaşı sırasında cami Sırpların hedefi olmuştur. 1996 yılında cami aslına sadık kalınarak restore edilmiştir.


Başçarşı
Başçarşı Hamam
SIRBİSTAN-BELGRAD
Sırbistanın başkenti Belgrad. 7 milyon Nüfusun 2 milyonu Belgrad da yaşıyor. Voyvodin ovası üzerine kurulmuş bereketli toprakları var.Belgrad 1521 de Osmanlı şehri olmuş. Osmanlı için 3 şehir çok önemli karakol şehirlermiş. Üsküp, Selanik ve Belgrad.
Savaş zamanından bombalanmış binalar ibretlik olsun diye yenilenmemiş
Parlemento binası

Ayakta kalan camilerden biri Bayraklı Cami

Kalemeydan İstanbul kapısı

Saat Kulesi

Osmanlı donanmasını ikmal merkezlerinden Belgrad Kalesi.
Damat Ali Paşa mezarı


Tuna ve Sava Nehrinin birleştiği yer. Burada birbirlerine sarılanlar bir daha ayrılmazlarmış.


Kale meydanı Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yuksekselen bir tepede yer alıyor.

Fransa Şükran Anıtı. 
Fransanın 1. Dünya savaşında Sırbistana yaptığı destek ve dostluk adına 1930 de Kalemeydan parkı içine bu heykel dikilmiş.


Knez Mihailova Caddesi

Cumhuriyet Meydanı

Toplu ulaşımda elektrikli otobüsler kullanımda

Sava Nehri

BULGARİSTAN-SOFYA
1396-1878 Yılları arasında yaklaşık 500 yıl Osmanlı eğemenliği altında kalmıştır.

Balkanların en büyük kilisesi olan Alexander Nevski Katedrali

Rus kilisesi

Ulusal Etnoğrafya Müzesi
Eski Kraliyet sarayıCumhurbaşkanlığı Binası. Kapıda sadece 2 koruma var.


Cumhurbaşkanlığı binasından girerek  arka tarafındaki Başbakanlık binasına geçtik.
Aziz George Rotunda Kilisesi
Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmış. 3.yy veya 4.yy da inşa edildiği düşünülüyor.


Steva Nedelya Kilisesi


Adalet Sarayı
Sofya nın ana alışveriş merkezi Vitoşa Bulvarı

Tarihi yapılar metro içinde korumaya alınmış.


BULGARİSTAN- Plovdiv
Sofyadan sonra Bulgaristanın ikinci büyük şehri. Osmanlı döneminde kuzey Eğe ve Trakya Türkleri buraya göç ettirilerek buranın Türkleştirilmesi sağlanmıştır.

                                                               Hüdavendiğar Cami veya Cuma cami
                                       Sultan Murad II tarafından 1364 yılında yaptırılmış

Güneş saati


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder